Aktuality

Stanovisko obce k štrajku časti učiteľov na ZŠ Podvysoká

Stanovisko obce k štrajku časti učiteľov na ZŠ Podvysoká. 

Základná škola v Podvysokej je jedna z tých mála škôl, z ktorej sa dvaja pedagogický zamestnanci zapojili do štrajku učiteľov. Ich rozhodnutie spôsobilo to, že verejnosť túto školu začala vnímať ako školu s nedostatočným finančným zabezpečením a nevyhovujúcimi podmienkami pre výučbu žiakov a prácu učiteľov. 

Takéto konanie štrajkujúcich prekvapilo nie len starostu, ale i poslancov Obecného zastupiteľstva, čo bolo dôvodom, že OZ prijalo uznesenie , aby obec informovala verejnosť o podmienkach výučby a finančného zabezpečenia ZŠ. 

Požiadavky štrajkujúcich učiteľov vznesených na námestiach ako sú podfinancované školstvo, nedostatočné 
vybavenie učební, chátrajúce budovy, nízke mzdy učiteľov, ktoré sa vraj u začínajúcich učiteľov pohybujú na úrovni opatrovateliek (mimochodom mzda opatrovateľky sa pohybuje vo výške minimálnej mzdy, ktorá do 31.12.2015 bola stanovená na 380€). Porovnanie nie je pravdivé, nakoľko tarifná mzda začínajúceho učiteľa bez príplatkov predstavuje 613€. Tieto požiadavky sa rozhodne netýkajú našej školy, nakoľko tak ako naprosta väčšina škôl prinajmenšom v našom okrese má vytvorené kvalitné podmienky pre svoju činnosť. 

Priemerná hrubá mzda učiteľa na Základnej škole Podvysokej je 1145€. Podľa zverejnenia výsledkov hodnotenia inštitútu INEKO dosiahla ZŠ Podvysoká a ZŠ Oščadnica najlepšie hodnotenie zo škôl z okresu Čadca s ohodnotením známkou 7 z desať bodovej stupnice, pričom vyššie číslo znamená lepšie hodnotenie. Na všetkých školských budovách bola prevedená kompletná rekonštrukcia vrátane vnútorných priestorov. Škola dostala ďalšie dotácie na výbavu učebni, počítačových tried, chemického kabinetu, interaktívnych tabuli, celková výmena nábytku, výstavba letnej učebne v prírode, výsadba okrasných kríkov a zelene na skrášlenie školského areálu, v ktorom sú na športovanie žiakov zriadené okrem vybavenej telocvične dva tenisové kurty a viacúčelové ihrisko s umelou trávou. Kvalitné podmienky vytvárajú obce a mestá školám, ak už nie v celej SR, ale na Kysuciach to platí určite. Podľa vyjadrenia vedenia ZŠ škola každoročne získava z rôznych fondov niekoľkotisícové dotácie bez akéhokoľvek lobingu. Aj štrajkujúci dvaja učitelia vyjadrili spokojnosť s vytvorenými podmienkami na našej škole, ale zároveň sa zúčastnili štrajku.. Podľa predsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku p. Ing. Pavla Ondeka, však táto iniciatíva slovenských učiteľov nevystúpila s takýmito raznantnými požiadavkami v rokoch 2013-2015, ale až po podpísaní kolektívnej zmluvy na rok 2016 a schválením štátneho rozpočtu a navyše tesne pred voľbami. Predstavitelia ISU p. Crmoman a p. Kočan sú zároveň vo vedení Slovenskej komory učiteľov. Táto sa však tvári, že s organizovaním štrajku nemá nič spoločné. Takéto správanie sa nám javí ako nezrozumiteľné a nejednoznačné. Koniec citátu z otvoreného listu p. predsedu Ing. Pavla Ondeka. 

Je nepochopiteľné, že dvaja štrajkujúci učitelia vyjadrili spokojnosť s podmienkami našej ZŠ no aj napriek tomu opustili žiakov v triedach a zapojili sa do štrajku za splnenie požiadavok, ktoré presadzuje ISU. Opodstatnenosť účasti na štrajku učiteľov z našej školy nech už posúdia samotní občania. Obec Podvysoká sa zároveň ospravedlňuje rodičom dotknutých žiakov štrajkom, kde vyučovanie počas štrajku muselo vedenie školy zabezpečiť suplovaním.

Milan Matlák, starosta obce.

Kalendár:

Apríl 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
meniny má: Miroslava

Prehľad noviniek:

Počasie na Slovensku: